Відділ # 3, Пассейк, штат Нью-Джерсі
НАШІ ВЕТЕРАНИ:
Члени Відділу та гості Загальних річних зборах 7-го грудня 2013 р.
В першому ряду (зліва направо): Марко Гованський (Голова ООЛ), Петро Русинко, Анна Гаргай, Іван Гресь, Василь Гаргай (Голова 3-го Відділу в Пассейку), Стефан Косцьолек, Стефанія Прегнер, Юлія Вислоцька
Стоять в першому ряду (зліва направо): Володимир Семеняк, Галина Семеняк, Марія Косцьолек, Анна Косцьолек, Стефан Косцьолек, Анна Гресь, Богдан Кикта, Оксана Кикта
Стоять в другому ряду (зліва направо): Михайло Хомик, Іван Долошинський, Іван Завада, Петро Косцьолек, Петро Вислоцький, Мирон Домарадз, Ярослав Прегнер, Михайло Паранчак, Петро Гресь, Стефан Пшибило, Анна Прегнер
7-го грудня 2013 р. відбулися Загальні Річні Збори 3-го Відділу ООЛ у власній домівці в Українській Централі в Пассейку, Н.Дж.
Збори відкрив голова відділу Василь Гаргай, а до президії зборів увійшли: голова – Галина Семеняк, заступник – Михайло Паранчак, секретар – Наталія Кикта та Роман Дідух.
Після прийняття порядку нарад та заслухання протоколу з попередніх Загальних Зборів, уступаюча управа і контрольна комісія прозвітували за проведену роботу.
На внесок номінаційної комісії вибрано управу в складі:
Голова – В. Гаргай, заступник голови – С. Косцьолек, секретар – Анна Гаргай,
Скарбник – Ярослав Преґнер, організаційний референт – Богдан Кикта, культ.-освітній реф. – Юлія Вислоцька, допомогові реф. – А. Косцьолек, А. Ґресь, М. Косцьолек, господарчий реф. – П. Вислоцький,
суспільна опіка над членами похилого віку – С. Преґнер, П. Вислоцький,
вільні члени – І. Ґресь, І. Долошицький, О. Кикта, Н. Кикта, В. Возняк, Г. Семеняк, В. Семеняк, М. Паранчак, А. Преґнер,
А. Знак, М. Знак-Гоголюк, Т. Гира, П. Косцьолек, М. Домарадз.
Переобраний голова відділу подякував усім членам відділу за співпрацю і довір’я та Збори завершилися українським славнем.
Наталія Кикта
Архів 3-го відділу ООЛ
завантажити у форматі .doc чи .pdf

З історії 3-го відділу ООЛ
Фото 2008 р.
Перший ряд (зліва направо):
Стефан Косцьолек, Ганя Гаргай, Василь Гаргай, Петро Русинко, Юліан Котляр, Іван Гресь
Стоять у другому ряду (зліва направо):
Юлія Вислоцька, Ганя Косцьолек, Оксана Кикта, Ганя Гресь, Ярослав Прегнер, Петро Гресь, Марія Косцьолек, Богдан Кикта, Павло Гира, Петро Вислоцький, Іван Долошицький, Марія Дупляк, Стефан Дупляк.
Cтворення 3-го відділу ООЛ на теренах Пасейку й околиць має свою довголітню історію.
Більше 75 років тому перші емігранти з Лемківщини ступили на американські землі. Українські лемки не тільки вижили, але завдяки своїй працелюбності і таланту, пристосувалися до нових умов життя. Найперше, для відтворення історії та культури рідного краю, збереження традицій, була збудована українською громадою в 1910 році церква cв.Миколая в Пассейку, а в 1922р. при церкві побудовано українську школу.
Після війни Лемківщина опинилась під польською окупацією. І вже в 1933р. в Пассейку створено Комітет Допомоги Лемківщині під керівництвом Дмитра Фенканина. В 1935р. в Пассейку засновано 3-ій відділ ООЛ з ініціативи новоприбулого активіста Михайла Дудри. В 1937р. головою Головної Управи ООЛ вибрано Дмитра Фенканина та Головну Управу ООЛ перенесено до Пассейку, а тим самим і адміністрацію журналу "Лемківський дзвін". З вибухом Другої Світової війни тимчасово припиняється діяльністьуправи. Після війни відновлюється активність лемківської громади у створенні мистецьких ансамблів та театральних гуртків. Один з них, утворений у 1952р., ставить виставу "Лемківське весілля" під керуванням проф. Ядловського.
Приплив нової повоєнної еміграції дає можливість для відновлення діяльності ООЛ. 11 листопада 1957р. скликано відновлюючі збори лемків у Пассейку Юліяном Налисником та Дмитром Фенканином, на яких було обрано першу управу 3-го відділу ООЛ:
Голова – Дмитро Фенканин
Перший заступник голови – Іван Хомко
Другий заступник голови – Андрій Скірка
Секретар – Юліан Котляр
Фінансовий секретар – Теодор Стець
Скарбник – Василь Гавроняк
Організаційний представник – Михайло Котис
Вільний член – Григорій Чура
Контрольна комісія – Петро Лучка (голова), Іван Брунда, Михайло Тиньо
З того часу аж до сьогодення відбулися зміни не тільки історичного значення, але й у свідомості людей. Громадська діяльність членів 3-го відділу ООЛ посилила свої позиції та розширила свій вплив серед інших українських організацій Америки. Насамперед слід відзначити, що успішна робота відділу була зорганізована головами ООЛ, які своєю сумлінною працею зуміли об"єднати однодумців та піднести діяльність управи на вищий рівень.
Головами 3-го Відділу ООЛ з 1957 були:
Дмитро Фенканин 1957-1960
Андрій Скірка 1961-1965
Іван Блиха 1966-1968
Іван Хомко 1969-1970, 1976
Юліан Котляр 1971-1972, 1977
Антон Косцьолек 1973
Іванна Котляр 1974-75
Марія Дупляк 1978-1982
Василь Гаргай з 1983 року
Протягом часу потреби лемків в Польщі мінялися, як і можливості їх втілення. В повоєнний час йшла передусім матеріально-фінансова допомога найбільше потребуючим лемкам: хворим, сиротам, родинам ув'язнених та тим, хто повертався на Лемківщину. В 1958р. після відбутих імпрез, було передано першу допомогу потерпілим на Лемківщину. Вислано гроші, пачки з одягом, харчами, ліками, інше. В кінці 1959р. громада в Пасейку набула дім "Українська Централя". До цього багато причинилися члени 3-го відділу ООЛ. Довгий час головою Централі був лемківський активіст Іван Хомко. Поза звичайними завданнями та працею у 1961р. при відділі створено"Клуб шахістів", аматорський гурток під керівництвом Ю.Котляра здійснив постановку вистави"Лемківські Вечірки і Ламанчак". Згодом з"явилася можливість допомогти церквам, школам, мистецьким колективам, культурним діячам, студентам. Кошти надійшли студентам Австрії,потерпілим від повені в Гурові Ілавецькому, погорільцям з України, фінансовано будівництво українських церков в Польщі: с.Куляшному, згорілої церкви св.Покрови в Команчі, Пантні; с.Підгайчики на Україні. Фонди на допомогу від початку своєї діяльності відділ здобував із коляд, добровільних пожертвувань, проведених імпрез та забав, культурних заходів.
В 2004р. з ініціативи голови 3-го відділу ООЛ Василя Гаргая, Стефана Косцьолека та Стефана Журавського закладено основу під каплицю на оселі СУМ в Елленвіл,Н.Й. в пам"ять жертв депортаційної акції "Вісла" 1947р., а 16 серпня 2004р. основу під каплицю освятили Блаженійший Патріарх Любомир Гузар і владика Василь Лостен.
В ділянці культурно-просвітницької роботи надана допомога у виданні поезій Б.Антонича"Зібрані твори", книжки"Дерев"яна архітектура Українських Карпат,"неодноразово спонсоровано видання журналу "Лемківщина". З 2001р. щорічно проводиться культурно-мистецьке свято" Лемківська Ватра" на оселі СУМ в Елленвіл, Н.Й.,куди приїжджають українці з усіх куточків Америки, яким керує незмінний староста "Ватри" В.Гаргай.
Перебуваючи далеко від рідного краю, українські лемки вшанують пам"ять краян, що зазнали переслідувань і втрат під час акції "Вісла". На крайове відзначення 50-ліття акції, лемки вітали у відділі Теодозія Старака, першого посла вільної України до Польщі, тоді голову СФУЛО та інших достойних гостей . З цього приводу 29 квітня 2007р.відділ зорганізував урочисту академію до 60-х роковин депортації з історичних земель.
Робота, яка проводиться відділом, у великій мірі залежить від щоденної праці усіх членів управи під керівництвом невтомного голови Василя Гаргая, при постійній підтримці української громади.
13 жовтня 2007р.відбулося святкування 50-роковин- золотого ювілею створення 3-го відділу ООЛ, роботу якого вже вдруге відзначено Почесною грамотою КУ ООЛ “ За жертовну працю” та кожного члена управи нагороджено грамотами.