Минулі події ФДЛ
​• Збори Фундації Дослідження Лемківщини 6 жовтня 2013р.
​• Члени Організації Оборони Лемківщини та Фундації Дослідження Лемківщини зустрічаються з Його Преосвященством єпископом Павлом П.Хомницьким
• Організація Лемків підтримує вивчення українознавства в бібліотеках Колумбійського університету 
Члени Організації Оборони Лемківщини та Фундації Дослідження Лемківщини зустрічаються з
Його Преосвященством єпископом Павлом П.Хомницьким
Source: Official Website of President of Ukraine, July 21, 2007Source: Official Website of President of Ukraine, July 21, 2007
8 квітня 2006р. представники Організації Оборони Лемківщини (ООЛ) та Фундації Дослідження Лемківщини (ФДЛ) відвідали Українську Католицьку Колегіальну Семінарію св.Василія, для того щоб зустрітися з Його Преосвященством єпископом Павлом Хомницьким, ЧСВВ, якого нещодавно було затверджено четвертим єпископом та єпархом Стемфордської Єпархії.

Метою цієї зустрічі було проінформувати єпископа Хомницького про діяльність цих двох лемківських організацій, а також поздоровити його та побажати всього найкращого новому провіднику Української Католицької Єпархії.

Єпископ Хомницький прийняв лемківську делегацію, в склад якої входили Зенон Галькович (голова ООЛ), Стефан Гованський (голова ФДЛ та заступник голови ООЛ), Василь Гаргай (організаційний референт в ООЛ та скарбник ФДЛ), Стефан Косцьолек (скарбник ООЛ) та Петро Гресь (член правління ООЛ), у бібліотеці Стемфордської семінарії.

Після представлень Галькович прочитав листа українською мовою від імені Національної Ради ООЛ та віддав його єпископу зі словами: «Від імені Організації Оборони Лемківщини в Америці ми вітаємо Вас з Вашим призначенням новим єпископом Стемфордської Єпархії і бажаємо Вам міцного здоров’я та наснаги для продовження діяльності в якості нового провідника єпархії». Потім Галькович коротко оповів історію лемків в Америці та заснування двох згаданих вище лемківських організацій.

Після того пан Гованський зачитав листа від ФДЛ та передав його єпископу зі словами: «Від імені правління Фундації Дослідження Лемків в Америці та всіх її членів в діаспорі ми раді Вас бачити в Північній Америці та вітаємо Вас з призначенням четвертим єпископом та новим єпархом Української Католицької Єпархії Стемфорда. Ми бажаємо Вам успіху у Вашій діяльності в якості нового єпарха та молимо Бога за Ваше міцне здоров’я, наснагу та бажання провадити нас, вірних українських католиків, на довгі і благі літа». Після цього Гованський пояснив завдання Фундації, описав її досягнення та здобутки.

Єпископ задавав різноманітні запитання та проявив інтерес щодо діяльності згаданих організацій, особливо щодо їх успішного будівництва каплиці в лемківському стилі в Оселі СУМ в Елленвілі, штат Нью-Йорк. Галькович пояснив, що фундамент каплиці благословив Блаженніший Кардинал Любомир Гузар, а освячення самої нової каплиці відбулося 25 червня 2005р. Владикою Української Католицької Церкви Василем Лостеном та Архієпископом Української Православної Церкви Антонієм. Каплицю споруджено в пам’ять жертв Акції «Вісла», акту насильницького переселення українських родин з їх рідних земель комуністичним урядом Польщі. Каплиця відкрита для відвідування людьми всіх християнських конфесій в наметовому містечку СУМ, де діти, що проживають в літніх таборах, можуть дізнатися про цю чорну сторінку в українській історії.

Члени делегації поділилися з Архієпископом своїми розповідями, спогадами про свої села та події 1947р. Кожен з членів з глибоким сумом оповідав свої труднощі, страх перед своїми польськими сусідами та загальний відчай. Переселеним лемкам, побожним та глибоко віруючим людям, не вистачало їх церков та духовенства, оскільки польський уряд дозволяв їм ходити лише до римо-католицьких церков.

Наприкінці зустрічі члени делегації подарували Єпископу традиційний український хліб (паску), великоднє яйце (писанку) та вишиваний рушник (рушничок), а також примірники журналу ООЛ «Лемківщина» та книги, видані ФДЛ.

Опісля члени делегації разом з Єпископом Хомницьким відвідали Український Лемківський Музей, що розташований у сусідній будівлі у двох кімнатах на другому поверсі Українського Музею та Бібліотеки у Стемфорді. Пан Гованський розповів Єпископу Хомницькому про історію створення Українського Лемківського Музею та нещодавнє оновлення кімнат, у яких знаходиться Музей.

Після екскурсії по Музею члени делегації запросили єпископа Хомницького пообідати разом із делегацією у місцевому ресторані. Під час обідньої розмови члени делегації дізналися багато про життя Єпископа. Єпископ розповів їм, що він був членом канадської СУМ, що спонукало тих, хто також був членами СУМ, поділитися спогадами.

Наприкінці зустрічі, від імені організаційного комітету щорічного лемківського фестивалю «Ватра» у США, Василь Гаргай офіційно запросив Єпископа Хомницького відвідати шосту щорічну «Ватру» та відправити святу літургію для всіх учасників. Шоста щорічна «Лемківська Ватра» відбудеться 24-25 червня в наметовому містечку СУМ в Елленвілі. Єпископ Хомницький відповів, що він докладе усіх зусиль, щоби бути присутнім на цій «Ватрі».

Лемківські організації подякували Єпископу Хомницькому за зустріч та час, проведений з ними попри його напружений графік.
Автори статті Зенон Галькович та Стефан Гованський
До початку сторінки
Організація Лемків підтримує вивчення українознавства в бібліотеках Колумбійського університету
Фундація Дослідження Лемків та Організація Оборони Лемківщини
(представлені Стефаном Гованським, Василем Панчаком та
​Стефаном Малиняком)
передають книги у фонд Бібліотек Колумбійського університету, лютий 2006
Представники Фундації Дослідження Лемківщини в лютому 2006р. відвідали кампус Колумбійського університету і подарували велику вибірку книг з українсько-лемківської проблематики, що сприятиме збагаченню фонду книг Української бібліотеки в Колумбійському університеті.
«Ми захотіли подарувати ці книги Колумбійському університету, тому що підтримуємо ідею Програми українознавства Колумбійського університету, що передбачає надбання, користування та збереження українських книг та матеріалів. Ми дуже би хотіли, щоб ці книги, які стосуються українських лемків, увійшли у фонд бібліотеки Колумбійського університету та були доступними для користування студентами та іншими людьми», - говорилося у зверненні Фундації Дослідження Лемківщини, яку представляли Стефан Гованський та члени правління Василь Панчак та Стефан Малиняк.

Фонд книг та архівних матеріалів Колумбійського університету зі славістики має загальнонародне значення. Серед них є навіть багато таких видань, які рідко можна побачити у країнах, де вони були опубліковані. Колекції книг відзначаються своїми розмірами і представляють собою важливу частину інтелектуальної спадщини слов’янського світу останніх 150 років. Велику кількість цінних видань Колумбійський університет отримав в якості подарунків. Організації та окремі особи, котрі бажають подарувати фонду бібліотеки Колумбійського університету матеріали, що стосуються України, можуть зробити це через Програму Українознавства.

Вибірка книг, подарована Фундацією Дослідження Лемківщини, включає: «Акція «Вісла»: Документи» Євгена Місила, україномовну колекцію рідкісних архівних матеріалів, що стосуються насильницького переселення українців в Польщі 1947р., а також нещодавно виданий «Короткий словник лемківських говірок» покійного Петра Пиртея, один з декількох існуючих на сьогодні словників. Доктор Девід Магіер, директор країнознавчого відділення бібліотеки, Джеред Інгерсол, бібліотекар-славіст, та професор Франк Сисин, учений, запрошений в рамках Програми Петра Яцика, прийняли подаровані книги від імені Колумбійського університету.

«Українознавство в Колумбійському університеті стає все більш популярним, і бібліотеки докладають усіх зусиль, щоб задовольняти зростаючі потреби читачів. Література, що стосується лемків та інших регіональних та етнічних груп України, є важливою для нашого розуміння складних культурних особливостей цієї країни, і зібрати таку літературу є зазвичай дуже важко. Подарунок таких унікальних цінних матеріалів ми з радістю вітаємо, і він є надзвичайно важливим для створення багатого дослідного ресурсу для науковців сьогодення і майбутнього», - сказав пізніше Інгерсол.

Фундація Дослідження Лемківщини є некомерційною організацією, що сприяє вивченню історії, культури та традицій людей українсько-лемківського походження. Завданнями Фундації є надання допомоги студентам, які займаються вивченням українсько-лемківських питань, співпраця з науковими та освітніми установами та сприяння у виданні книг, журналів та іншої друкованої продукції на лемківську тематику. Ці види діяльності фінансуються за допомогою членських внесків, продажу друкованої продукції, заходів по збору коштів та особистих пожертв. Фундація запрошує до вступу нових членів.

Інформацію щодо процедури дарування друкованих матеріалів з українознавства бібліотеці Колумбійського університету можна отримати у Відділенні Українознавства: тел. (212) 854-4697 чи за електронною адресою ukrainianstudies@columbia.edu. Для отримання більш детальної інформації про Фундацію Дослідження Лемківщини просимо звертатися до Стефана Гованського за тел. (203) 762-5912 чи електронною адресою howansky@optonline.net.
Автор статті Діана Гованська
Збори Фундації Дослідження Лемківщини
6 жовтня 2013р
.


6 жовтня 2013 року в Українській Централі в Пассейку відбулися 13-ті загальні збори Фундації Дослідження Лемківщини. Відкрив збори заступник голови Фундації Зенко Галькович, який привітав нових членів Фундації і попросив всіх присутніх вшанувати хвилиною мовчання померлих голову Фундації Стефана Гованського та інших членів .
Потім керівництво зборами було передано президії у складі :
Марко Гованський -голова, Андрій Хомик - заступник, Анна Гаргай - секретар.
Програмою зборів було передбачено звіти уступаючої Ради Директорів, а саме : заступника голови , секрeтаря,фінансового референта , контрольної , мандатної та номінаційної комісій , а також вибори Ради Директорів і Наукової Ради .
У своїх звітах виступаючі говорили про проведену роботу за останні роки , зокрема про видавництво матеріалів про Лемківщину . Було відзначено також важливість виданої спільно з ООЛ англомовної книжки " Закерзоння " , метою якої є поширення у світі правдивої інформації про історію нашого народу .

​В дискусії над звітами взяла участь більша частина присутніх членів . Дискусія торкалася видавничої діяльності та фінансових справ Фундації .

​Після звітів і дискусій було обрано нову Управу та Раду Директорів Фундації , до якої ввійшли :
Голова Фундації - Андрій Хомик ,
1 заступник - Діана Гованська - Рейлі,
2 заступник - Петро Косцьолек ,
секретар - Галина Семеняк ,
фінансовий - Василь Гаргай.


Рада Директорів :
Іван Завада , Іван Гресь , Петро Гресь , Михайло Хомик , Анна Гаргай ,Теодор Пиз , Богдан Кікта , Марко Гованський .
Наукова Рада: 
Д-р Іван Гвозда , мгр. Діана Гованська-Рейлі , мгр. Андрій Хомик , мгр. Катерина Мицьо , мгр. Микола Дупляк .
Конрольна комісія :
Стефан Косцьолек , Петро Русинко ,Стефан Малиняк .
Почесний голова - Мирон Мицьо .

Голова зборів Марко Гованський привітав новообрану Управу і побажав успіхів на майбутнє . А новообраний голова Андрій Хомик подякував за довір'я і закликав всіх до співпраці .
На завершення зборів всі присутні виконали Гімн України .

Галина Семеняк - Жовтень 2013р.